Budowa spawarek inwertorowych

Budowa spawarek inwertorowych

Współczesne urządzenia spawalnicze coraz bardziej różnią się od dawnych, przestarzałych spawarek. Sprzęty wykorzystywane w XXI wieku bazują na układzie energoelektronicznym, dzięki czemu zapewniają łatwiejszą i lżejszą pracę na różnego rodzaju spawarkach inwertorowych.

Spawarki wykorzystywane są głównie przy budowie stalowych elementów budowli, aczkolwiek ze względu na wiele funkcji, doskonale sprawdzają się w produkcji, przemyśle chemicznym, farmakologicznym, a nawet gastronomicznym. Przy pomocy spawarki można zbudować nie tylko stelaż budowli, ale również stół kelnerski, czy lodówkę do przechowywania leków. Jednym słowem, spawarki możemy zastosować wszędzie tam, gdzie łączenia wymagają elementy wykonane ze stali nierdzewnej i normalnej.

 

Najczęściej wybieranymi są spawarki inwertorowe, ponieważ charakteryzują się niewielką wielkością w stosunku do wysokiej jakości pracy. Generalnie, w sprzedaży możemy spotkać się z dużą ilością różnych modeli i typów spawarek. Różnice przede wszystkim możemy dostrzec porównując ze sobą spawarki inwertorowe i transformatorowe. Klasyczne spawarki zasilane były transformatorem, który był bardzo duży i ciężki. Charakteryzowały się również prostą konstrukcją, dzięki czemu naprawy nie wymagały specjalistycznej wiedzy.

Dodatkowym walorem spawarek inwertorowych jest ich duża siła, która zachowuje niskie napięcie po stronie wtórnej. Stanowi to duży plus, ponieważ pomimo zachowania niskiego napięcia, spawarka transformatorowa nie wykazywała problemów podczas zajarzania się łuku elektrycznego. Aby utrzymać moc niezbędną do zajarzenia się łuku, uzbrojenie wtórne budowano z bardzo grubego, miedzianego druta. Natomiast w urządzeniach spawalniczych o jeszcze większej mocy, rozwiązaniem był płaskownik miedziany.

Jednakże ze względu na liczne błędy i niedociągnięcia, rynek spawalniczy skierował uwagę w stronę spawarek inwertorowych, w tym spawarki TIG i MIG/MAG. Cechowały się nie tylko lżejszą wagą i mniejszym rozmiarem, ale przede wszystkim nie obciążały sieci elektrycznej, co miało miejsce często w spawarkach transformatorowych. Jako przykład można przedstawić spawarkę o mocy 80A, która waży prawie 1,2kg i urządzenie o prądzie spawania 150A i wadze 3kg. Problemem jest przenoszenie i transportowanie takich urządzeń, nie wspominając już, że spawacze często pracują także na dużych wysokościach. Przenoszenie takich urządzeń zajmuje bardzo dużo czasu i sprawia wiele problemu.

Spawarki inwertorowe także zbudowane są z tzw. transformatora, który w zależności od wielkości urządzenia jest elektroniczny albo toroidalny. Małe spawarki bez problemu działają na transformatorach elektronicznych, natomiast większe modele muszą być zasilane tym drugim. Górne napięcie podłącza się do sieci elektronicznej, wykorzystując odpowiednie zabezpieczenia. Natomiast stronę wtórną z kolektorami tranzystorów należy połączyć w układzie wzmacniacza prądowego. Podstawową zasadą działania inwertorów jest przetworzenie częstotliwości prądu pobieranego z sieci, na taki możliwy do wykorzystania podczas spawania. Zwiększając częstotliwość, możliwe jest uzyskanie silniejszych prądów spawania w stosunku do stosowanego, małego transformatora. W związku, z czym spawarka może być zasilana napięciem 230-400V, czyli takim, jaki jest w tradycyjnym gniazdku elektrycznym w gospodarstwie domowym.

 

Emaks.pl