Swedish Steel Prize 2015 Swedish Steel Prize 2015

Finaliści Swedish Steel Prize 2015

Śmiałe i innowacyjne rozwiązania wykorzystujące pełen potencjał stali o wysokiej wytrzymałości – to znak rozpoznawczy czwórki finalistów tegorocznej edycji Swedish Steel Prize. Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii, która odbędzie się 19 listopada w Sztokholmie.

„W tegorocznej, 17. z rzędu edycji konkursu otrzymaliśmy łącznie 77 zgłoszeń z 28 krajów. Celem konkursu jest nagrodzenie innowacyjnych i kreatywnych produktów oraz rozwiązań. Wszystkie propozycje zastosowania stali są wysoce konkurencyjne w skali międzynarodowej. Wspaniale jest ujrzeć tyle nowych, inspirujących rozwiązań, w których stal wysokowytrzymała jest artykułem pierwszej potrzeby. Ponadto wiele znanych już produktów zostało ponownie zaprojektowanych w celu zwiększenia wydajności, co pokazuje, że innowacyjni inżynierowie zawsze znajdą element, który można poprawić. Szerokie spektrum oraz wysoki standard zgłoszeń pokazuje, że nagroda ta odgrywa ważną rolę w przemyśle” – mówi przewodniczący jury, Gregoire Parenty, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. rozwoju rynku w SSAB.

Konkurs zgromadził największą liczbę propozycji z branży transportu ciężkiego, chociaż w konkursie znalazły się też zgłoszenia z rozmaitych innych branż. Nominowano czterech finalistów – za innowacyjne wykorzystanie potencjału stali o wysokiej wytrzymałości w swoich produktach. Oto finaliści:

 Milotek Pty Ltd, system transportu kolejowego, Republika Południowej Afryki

Firma Milotek opracowała kompletnie nowy system transportu kolejowego dla transportu ciężkiego. Futran System to nowy, przyjazny środowisku system transportu podwieszanego, który stanowi oszczędną i elastyczną alternatywę dla tradycyjnej kolei, samochodów ciężarowych, przenośników taśmowych a nawet transportu kopalnianego.

Ponsse Plc, kombajn leśny, Finlandia

Firma Ponsse, założona w 1970 roku w Vieremä, w Finlandii, systematycznie rozwijała i wprowadziła na rynek nową generację kombajnów leśnych (Ponsse Scorpion), w których wykorzystywana jest stal o wysokiej wytrzymałości, np. w konstrukcji podwozia, ramion dźwigu czy głowic nożowych. Firma Ponsse w szczególności skupiła się na kwestii ergonomii dla operatora urządzenia.

TEREX Cranes Germany, łatwy w adaptacji segment wysięgnika dźwigu (wspomagacz wysięgnika, ang. Boom Booster), Niemcy

Terex zaprojektował łatwy w adaptacji segment wysięgnika dźwigu, tzw. wspomagacz wysięgnika, aby zwiększyć możliwości modelu CC 8800-1 w zakresie podnoszenia. Wspomagacz wysięgnika zamocowany jest jako dolna część głównego wysięgnika dźwigu i pozwala na zwiększenie jego zasięgu. Stali o wysokiej wytrzymałości używa się w rozwiązaniu przekrojowym wspomagacza.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z

Marie Elfstrand, dyrektor ds. komunikacji zewnętrznej, tel. +46 8 454 57 34

Susanne Nordhqwist, dyrektor ds. wydarzeń i treści, tel. +46 155 254 381

Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami w mediabanku firmy SSAB

Więcej na temat Swedish Steel Prize przeczytać można na stronie www.steelprize.com

SSAB jest firmą stalową z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. SSAB oferuje produkty i usługi o wartości dodanej opracowane w ścisłej współpracy z klientami, tworząc w ten sposób mocniejsze, lżejsze i bardziej proekologiczne rozwiązania. SSAB zatrudnia pracowników w ponad 50 krajach. SSAB ma zakłady produkcyjne w Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic w Sztokholmie oraz na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.