Valk Welding Valk Welding

Firma Faymonville inwestuje w duże elastyczne instalacje do spawania zrobotyzowanego

Belgijska firma Faymonville znana ze swoich unikatowych rozwiązań w dziedzinie specjalistycznego transportu, robi duży krok do przodu w kierunku elastycznej automatyzacji procesu spawania łukowego.

Pracownicy zarówno w Büllingen w Belgii, jak i w zakładzie produkcyjnym firmy w Polsce, mają już doświadczenie w korzystaniu z robotów spawalniczych.

Jedyne w swoim rodzaju połączenie systemu programowania off-line DTPS i oprogramowania Panasonic Thick Plate, zapewniło możliwość wykorzystania rozwiązań Valk Welding do produkcji głównie bardzo małych serii, natomiast komponenty standardowe były wytwarzane przez inne roboty. Głównie dotyczyło to podzespołów.

Do automatyzacji produkcji większych podzespołów i całych podwozi wymagany był przede wszystkim system z większym stopniem elastyczności, w którym możliwe było programowanie wszystkich komponentów całkowicie w trybie off-line. Pracownicy mają kilkuletnie doświadczenie w obsłudze systemów Valk Welding, ponieważ produkowane dotychczas przedmioty były programowane w trybie off-line, w związku z czym nie było wątpliwości co do spełnienia tych wymagań.

Drugim ważnym aspektem projektu było wprowadzenie zmian w przygotowaniu spoin, w przypadku których uzyskanie głębokiego wtopienia było niezbędne. Do tego zastosowania, roboty spawalnicze firmy Panasonic są wyposażone w funkcję, która znacznie zwiększa wtopienie. Podczas testów w centrum technicznym firmy Valk Welding w Alblasserdam osiągnięto zakładane wyniki.

Na instalację składa się duża konstrukcja bramowa z dwoma robotami spawalniczymi i dwoma stanowiskami roboczymi. Przy pierwszym stanowisku roboczym będą spawane główne podzespoły z wykorzystaniem dużego trójwymiarowego manipulatora. Drugie i największe stanowisko obsłuży kompletne nadwozie ważące do 10 ton i mające długość 12 m.

Guy Fickers, dyrektor techniczny: „Bazując na doświadczeniu, nauczyliśmy się, że niezwykle ważne jest realizowanie całego projektu w jednej firmie — zarówno jeśli chodzi o podejście do projektu, jak i obsługę posprzedażową. W Europie firma Valk Welding ma wyjątkową pozycję i jesteśmy niezwykle zadowoleni, że możemy razem z Valk Welding realizować ten ważny dla nas projekt.”

Jest to ponownie kolejny dobry przykład tego, jak wiele nas łączy, zarówno w zakresie wykorzystywanych technologii, jak i podejścia do realizacji projektów.