Kemppi i Inrotech wprowadziły nową koncepcję mobilnej automatyzacji

Kemppi i Inrotech wprowadziły nową koncepcję mobilnej automatyzacji

 

Czołowy fiński dostawca rozwiązań spawalniczych, Kemppi Oy i duński dostawca innowacyjnych systemów dla automatyzacji, Inrotech połączyły siły, aby zwiększyć wydajność prac spawalniczych w stoczniach. Ta wspólpraca zaowocowała nowym systemem spawalniczym umożliwiającym prace zrobotyzowane nawet w segmentach statku, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona.

Zwykło się uważac, że spawanie zautomatyzowane może byż używane tylko w początkowej fazie budowy segmentów statku, kiedy to konstrukcja jest względnie prosta i łatwo dostępna. Możliwość wprowadzenia automatyzacji spawania w pózniejszym stadium budowy była uważana za drugoplanową, pomimo występowania wielu podobnych i powtarzających się spoin.

 

 

Sytuacja, w której podobne spoiny wykonywane sa wielokrotnie jest idealnym miejscem do zastosowania spawania zautomatyzowanego, dokładnie taki charakter ma faza montażu segmentów podczas budowy statku. Mimo wszystko, brak miejsca stanowił poważna przeszkodę uniemożliwiajacą wykorzystanie dobrze już znanego spawania zautomatyzowanego .

Od momentu wprowadzenia przez Kemppi i Inrotech nowego i innowacyjnego rozwiazania „Mobile Automatic Arc”, powyższe ograniczenie przestało być problemem.

 

 Mobilny robot umożliwia wykorzystanie automatyzacji wewnątrz wąskich segmentów statku.

„Mobile Automatic Arc” jest zintegrowanym rozwiązaniem, składającym się z mobilnego robota przeznaczonego do stoczni (firmy Inrotech), wyposażonego w elastyczne urządzenie do spawania łukowego projektu Kemppi. Nowe rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu w konstrukcjach, gdzie brak miejsca był przeszkodą dla zastosowania spawania zautomatyzowanego.

Ustawienie systemu jest równie łatwe i szybkie jak jakiekolwiek przygotowania do spawania. Do jego ustawienia i pózniejszej obsługi nie są potrzebne żadne specjalne kwalifikacje. Personel zajmujący się produkcją oraz spawacze są w stanie obsłużyć wszystko bez żadnej pomocy. W praktyce, jeden operator jest w stanie kontrolować cztery roboty jednocześnie.

„Nasza bliska współpraca z klientami z branży stoczniowej uświadomiła nam zapotrzebowanie rynku na bardziej wydajne systemy zautomatyzowane, zapewniające spawanie wyższej jakości. Wspólpraca z Inrotech jest zgodna z naszą strategią, utrzymania pozycji wiodącego dostawcy rozwiązań i urządzeń spawalniczych” mówi Mikko Veikkolainen, wice dyrektor dzialu R.D&I w Kemppi.

„Wspólpraca z czolowym dostawca rozwiazan spawalniczych, umozliwia nam dostep do szczegółowej wiedzy z zakresu rozwiązań i sprzętu spawalniczego. W połączeniu z naszą wiedzą obejmujacą zagadnienia z dziedziny integrowania i programowania daje możliiwość nieustannego ulepszania naszego rozwiązania, przez co klient bądzie mógl czerpać z jego wykorzystania coraz więcej korzyści” mówi Fleming Jorgensen, CEO firmy Inrotech.

 

Wykorzystanie Mobile Automatic Arc daje wiele korzyściTo rozwiązanie daje możliwość wykorzystania automatyzacji w fazie montażu segmentów statku, w której często stosuje się podobne spoiny, dzięki temu jakość spawania jest konsekwentnie utrzymywana na możliwie wysokim poziomie. Co więcej, minimalizuje się potrzebę pracy spawacza na ograniczonych przestrzeniach, co mogłoby być niebezpieczne dla jego zdrowia.

 

Nie ma potrzeby programowania robota w trybie online ani offline, wynika to z jego wysokiej zdolności adaptacyjnej. Jest on w stanie samodzielnie rozpoznać wymagane zadanie spawalnicze, dlatego nie ma konieczności ciągłego nadzorowania każdego robota. Zarządzanie codziennymi operacjami jest bardzo łatwe i nie wymaga od spawaczy prawie żadnego doświadczenia związanego z automatyzacją spawania.

W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, ten system jest lekki, elastyczny i kompaktowy. Jest to zakup, który zapewnia szybki zwrot z inwestycji.

Obecnie, w różnych stoczniach używa sie okolo 20 robotów wyposażonych w urządzenia spawalnicze Kemppi. Co wskazuje na dlugofalowa wspólprace tych dwóch firm.

Kemppi i Inrotech postanowily sformalizować wspólpracę, poprzez podpisanie umowy ramowej. Firmy są zgodne, że wymiana doświadczeń związanych z aplikacjami i spawaniem pozwoli rozwijać nowe, innowacyjne rozwiązania dla stoczni.

Ta wyjatkowa koncepcja jest już dostępna na skale globalną. Przeznaczona jest dla stoczni oraz firm poszukujacych rozwiązań dla trudnodostępnych konstrukcji.

 

 

Źródło :
http://www.kemppi.com/