Określenie adekwatnej prędkości podawania drutu

Określenie adekwatnej prędkości podawania drutu

Podczas wykonywania profesjonalnych spawów, każdy spawacz powinien zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych szczegółów, które zaważyć mogą na jakości złącza.

W przypadku spawarek MIG/MAG, w których drut podawany jest automatycznie, bardzo istotne jest ustawienie odpowiedniej jego prędkości. Taka regulacja zapewnia nie tylko stworzenie wytrzymałego złącza, ale bez ustawienia adekwatnej prędkości sam proces może stać się niemożliwy. Zdaniem wielu fachowców, najlepszym sposobem na ocenienie prędkości podawania drutu w spawarce, jest metoda prób i błędów. Czyli przed podjęciem się właściwego spawania, warto wykonać kilka próbnych spawów na podobnym materiale. Jednakże spawacze z długoletnim doświadczeniem po pewnym czasie zaczynają ową prędkość automatycznie określać. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze spawaniem, a wybór prędkości jest dla ciebie trudnym zadaniem, ten artykuł  rzuci trochę światła na owe zagadnienie.

Na początek warto wiedzieć, że podczas samego procesu spawania, bez problemu operator może regulować prędkość podawania drutu. Ważne jest ustawienie spawarki w odpowiedniej odległości od spawanego materiału, tak aby była w zasięgu naszej ręki. W przybliżeniu ustawiamy natężenie prądu, zgodnie z naszym przypuszczeniem i w oparciu o wiedzę teoretyczną. W trakcie spawania, jedną ręką przytrzymujemy uchwyt spawalniczy nad spawem, a drugą swobodnie, na bieżąco możemy regulować prędkość podawania drutu. Czynność tą wykonujemy do momentu uzyskania zadowalającego efektu.

Niestety nie ma żadnej sprawdzonej reguły jak szybko ustawić odpowiednią prędkość. W większości wypadków, wszystko zależy od umiejętności spawacza i wykorzystywanej spawarki. Nie mniej jednak warto zadbać o ten drobiazg, gdyż zbyt wolne podawanie może spowodować upalanie się metalu w stronę końcówki prądowej. Natomiast zbyt szybkie tempo powoduje uderzanie palnika w metal, czego przyczyną jest powstanie bardzo dużej ilości odprysków. Dodatkowo nadmierna prędkość  powoduje przepalanie się cieńszych materiałów. Jeżeli usłyszymy „zawieszający się” dźwięk, albo poczujemy odpychanie palnika przed wysuwany drut, jest to dla nas znak, że prędkość jest zbyt szybka.

Natalia Karolczyk

emaks.pl