PIERWSZA PRODUKOWANA W POLSCE PRZECINARKA LASEROWA "Diament Fiber Laser"

PIERWSZA PRODUKOWANA W POLSCE PRZECINARKA LASEROWA "Diament Fiber Laser"

 

 

DIAMENT FIBER LASER to najnowsze osiągnięcie firmy ECKERT, znanej z wdrażania nowatorskich rozwiązań. Jest to przecinarka laserowa oparta na technologii światłowodowej. Cechuje się ona wysoką sprawnością, prostszą budową oraz szerokim zakresem ciętych materiałów. Dzięki zastosowaniu światłowodów, możliwe było wyeliminowanie kosztownego w obsłudze systemu luster, co wpłynęło w znaczący sposób na obniżenie kosztów obsługi i serwisowania. Natomiast nowe źródło lasera o niespotykanej dotąd sprawności przynosi znaczne oszczędności energii elektrycznej.
 Numer zgłoszenia patentowego P.393224

 

 

 

Technologia Fiber

Laser Fiber (nazywany też światłowodowym), w odróżnieniu od starszych technologii (np. ze źródłem CO2 lub dyskowym), cechuje się zarówno światłowodowym źródłem, jak i światłowodowym prowadzeniem wiązki lasera. W źródle Fiber elementem czynnym jest światłowód domieszkowany jonami pierwiastków ziem rzadkich takimi jak erb, iterb, neodym itp. pompowany półprzewodnikowymi diodami laserowymi. Technologia ta charakteryzuje się wysoką sprawnością oraz doskonałą jakością wiązki. Długość uzyskanej fali lasera jest dziesięciokrotnie mniejsza niż lasera CO2, co daje możliwość uzyskania wyższego skupienia energii oraz cięcia materiałów bardziej refleksyjnych, z którymi dotychczasowe technologie sobie nie radziły.

Każda innowacja, jeżeli ma być zastosowana w praktyce, musi dawać realne korzyści – np. obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie wydajności i niezawodności, rozszerzenie asortymentu, podniesienie jakości, itp. W przypadku przecinarki Diament Fiber możemy wskazać główne strefy korzyści w stosunku do klasycznego źródła CO2:

 

1. obniżenie kosztów pracy nawet o 80%.

Zastosowany przez firmę Eckert laser IPG posiada ponad 30 procentową sprawność (Wall-plug efficiency), co skutkuje 3-krotnie mniejszym poborem energii w porównaniu do źródła CO2. Ponadto do działania przecinarki nie są już potrzebne gazy o wysokiej czystości, a do prowadzenia wiązki nie jest używany dwutlenek węgla.

 

2. wyższa wydajność i parametry cięcia.

Dzięki różnicom fizycznym wiązki lasera, a mianowicie 10-krotnie mniejszej długości fali oraz znacznie wyższej gęstości energii, jesteśmy w stanie uzyskać nawet kilkukrotny wzrost prędkości cięcia. Uzyskujemy także wyższą dokładność cięcia.

3.niezawodność.

Nowoczesna technologia pozwoliła na eliminację kosztownych i uciążliwych w serwisowaniu elementów prowadzenia wiązki – systemu luster wraz z akcesoriami. Prowadzenie odbywa się teraz poprzez niezawodny i bezobsługowy przewód światłowodu. Żywotność systemu IPG wynosi minimum 100 tys. godzin. Przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na przestoje serwisowe z pewnością skorzystają z redundantnej konstrukcji źródła lasera – w przypadku awarii jednego modułu, jego zadanie przejmuje drugi, powiadamiając jednocześnie obsługę o zaistniałej sytuacji. Natomiast przecinarka pracuje nadal w normalnym trybie.

4. w pełni polska obsługa klienta oraz serwis i pomoc techniczna wykonywana przez producenta.

Dzięki doskonałej komunikacji dużą część kwestii powstających podczas eksploatacji można wyjaśnić „od ręki”. Ponadto podłączenie maszyny do sieci Internet umożliwia zdalną diagnostykę i kontrolę przecinarki.

Konstrukcja przecinarki Diament Fiber

Opisywana przecinarka powstała na bazie ponad 20-letniego doświadczenia producenta w zakresie budowy urządzeń CNC. Gwarantuje to solidność oraz najwyższe parametry jej pracy. Z nowatorskich elementów urządzenia należy z pewnością wymienić:

Ergonomiczny sterownik

Panel sterowania zaprojektowany został jako niezależny element, ułatwiając jego lokalizację w hali produkcyjnej. Posiada on dwa 17-calowe wyświetlacze LCD, na których odbywa się sterowanie maszyną oraz śledzenie pola cięcia przecinarki (z wbudowanej kamery).

Konstrukcja w układzie poprzecznym

Rezygnacja z konstrukcji portalowej pozwoliła na zmniejszenie wagi elementów ruchomych urządzenia. Przekłada się to bezpośrednio na wyższą dynamikę i prędkość pracy głowicy tnącej. Zapewniony jest także dużo lepszy dostęp do pola pracy przecinarki – od jego dłuższego boku.

Kompaktowa budowa

Konstrukcja urządzenia umożliwia załadunek i transport urządzenia w całości. Uzyskujemy tym samym bardzo szybki montaż urządzenia.

Elementy bezpieczeństwa pracy

Kabina, w której pracuje laser tnący, jest całkowicie zamknięta. Skutkuje to doskonałą sprawnością wentylacji oraz - w połączeniu z wymiennym stołem paletowym - brakiem konieczności dostępu obsługi do jej wnętrza. Wymienny stół paletowy działa na zasadzie dwóch powierzchni roboczych, które można wsuwać i wysuwać z pola roboczego maszyny. Pozwala to na ciągłą pracę przecinarki bez oczekiwania na odbiór wyciętych elementów i ułożenie na stole nowej partii materiału. Drobne elementy, które po wycięciu wpadną do stołu są automatycznie przenoszone za pomocą podajnika do pojemnika znajdującego się z boku przecinarki.

Filtrowentylacja

Filtrowentylacja PFC firmy Eckert jest sterowana elektronicznie i współpracuje z segmentowym stołem odciągowym. System ten zapewnia najwyższą sprawność odciągu gazów z pola aktualnej pracy przecinarki.


Wymiary ogółem

 

 

 

Podsumowanie

Firma Eckert z Legnicy kolejny raz udowodniła, że polskie firmy stać na działania i produkty innowacyjne w skali światowej. Po przecinarce wodno-plazmowej Combo, którą wprowadziła jako pierwsza na świecie, przecinarka Diament Fiber jest kolejną wyznaczającą światowe kierunki rozwoju. Lasery światłowodowe z pewnością wyprą z rynku droższą i mniej efektywną technologię CO2 – pomimo starań wielu producentów, aby tę technologię dalej kontynuować i promować. Tak jak zresztą do historii odeszły telewizory CRT na rzecz LCD i obecnie LED.


Szczegółowych informacji udziela:

Andrzej Pazdyk

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel.: 76 856 09 31