Air Liquide Air Liquide

Polska: nowa inwestycja w wysokości 70 milionów euro z liderem przemysłu miedziowego

Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw Europy Środkowej, gdzie rynki przemysłowe charakteryzują się znaczącym wzrostem. Air Liquide konsekwentnie zwiększa swoją obecność w tym kraju, poprzez skupianie się na kluczowych inwestycjach w polskim przemyśle.

Air Liquide oraz KGHM Polska Miedź podpisały długoterminową umowę na dostawy gazów do zakładu produkcji miedzi w Głogowie, zlokalizowanego na zachodzie kraju, 100 km od Wrocławia.
Air Liquide zainwestuje ponad 70 milionów euro w nową jednostkę rozdziału powietrza o zdolności produkcyjnej 1500 ton tlenu dziennie. KGHM wykorzysta ten tlen w nowoczesnym procesie produkcji miedzi, poprawiając efektywność i ograniczając emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Jednostka zostanie zaprojektowana i wyprodukowana przez Dział Inżynierii i Budownictwa Air Liquide z siedzibą w Polsce i we Francji. Zostanie ona uruchomiona na początku 2015 roku i będzie oparta na najnowszych technologiach Grupy, oferujących najwyższy poziom wydajności energetycznej oraz niezawodności.

KGHM Polska Miedź, koncern utworzony w 1961 roku, jest jednym z liderów przemysłu miedziowego w Europie, 10-tym co do wielkości producentem miedzi na świecie oraz wiodącym producentem srebra.

Jednostki rozdziału powietrza Air Liquide, zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej, Krakowie i Puławach, na południu i wschodzie Polski, charateryzują się obecnie największą zdolnością produkcyjną gazów technicznych w Polsce. Dzięki tej nowej inwestycji w Głogowie, Air Liquide umacnia swoją sieć zakładów w tym kraju.

Guy Salzgeber, Wiceprezes ds. Europejskich Operacji Przemysłowych i członek Komitetu Wykonawczego Grupy, oświadczył: "Chcemy podziękować KGHM za jego zaufanie, które okazano nam przyznając ten projekt. Dzięki tej inwestycji Grupa umocni swoją pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku w Polsce. Air Liquide utrzymuje swoje tempo inwestycji, zgodnie z długoterminową strategią Grupy, która w szczególności polega na osiąganiu przyszłego wzrostu na dynamicznie rozwijających się rynkach".