Zautomatyzowane stanowisko spawacza — roboty przemysłowe

Zautomatyzowane stanowisko spawacza — roboty przemysłowe

Współcześnie człowiek bardzo często szuka udogodnień i lepszych rozwiązań, wykorzystując do pomocy roboty. Maszyny w tym są lepsze od człowieka, że mogą wykonywać bardzo ciężkie fizycznie prace przez długi czas. Dodatkowo dzięki komputerowej precyzji są w stanie dopasować do siebie milimetrowe elementy lub z duża dokładnością wyliczyć odpowiednią odległość.

 

Również w spawalnictwie możemy zauważyć progres z dziedziny automatyzacji i robotyzacji stanowisk pracy. Bardzo często, w tym celu wykorzystuje się roboty przemysłowe, które są uniwersalnym automatycznym manipulatorem z programem sterowania. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia możliwe jest wykonywanie operacji, w których zwykła spawarka nie dałaby sobie rady. Ich dużym plusem jest także fakt, że mogą wykonywać prace w trudnych warunkach, które dla spawacza są bardzo niebezpieczne. Dzięki zastosowaniu robotów w spawalnictwie możliwe jest programowanie przestrzennej trajektorii ruchu manipulatora. Jednocześnie w tym samym czasie można sterować parametrami procesu technologicznego za pomocą jednostki centralnej.

Opisywany robot składa się z:

• Układu sterowania;

• Układów pomiarowych;

• Układów napędowych;

• Manipulatora;

Urządzenie wyposażone zostało w układ sterowania, który umożliwia wprowadzenie danych do pamięci komputera i ich przechowanie. Dodatkowo układ reaguje na niespodziewane sytuacje, które miały miejsce podczas pracy robota. Po przełączeniu na tryb ręczny, układ sterowania wyłącza się i robotem można sterować ręcznie.

Dlaczego coraz większa liczba spawaczy i właścicieli warsztatów decyduje się na wykorzystanie robotów? A chociażby dlatego, że spawanie przy ich pomocy jest dwa razy wydajniejsze niż w przypadku zastosowania spawarki półautomatycznej z udziałem spawacza. Dodatkowym walorem wyboru zautomatyzowanego stanowiska jest wydłużony czas jarzenia się łuku. W przypadku tradycyjnego spawania półautomatycznego czas jarzenia się stanowi od 20 do 30% całego cyklu spawania. Natomiast w przypadku zastosowania robotów, czas ten wydłuża się do 60-90%.

Aczkolwiek należy mieć także na uwadze, wykorzystując zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, że uzyskanie złącza doczołowego w pozycji przymusowej jest trudne. Bardziej preferowane są jednak złącza ze spoinami pachwinowymi. Czasami wymagane jest inne przeprogramowanie robota lub też samodzielne dokończenie spawania. Dlatego też proces ten może być realizowany, wykorzystując układ sterowania bez sprzężenia zwrotnego. W tym celu, podczas programowania robota, układ sterowania zapamiętuje trajektorię i kolejno występujące po sobie współrzędne, które w czasie pracy odtwarza. Wprowadzenie sprzężenie zwrotnego daje możliwość korygowania położenia końcówki spawalniczej przez układ sterowania.

Wykorzystując prace spawalnicze na stanowiskach zrobotyzowanych, wymagane jest stosowanie się do określonych i ścisłych wymogów technologicznych. Normy te dotyczą tolerancji łączonych części oraz wykonania elementów itp. Zaniedbanie wskazanych zaleceń będzie miało wpływ na niepoprawne wykonanie spoiny lub ogólnie połączenia.

 

Emaks.pl