Złącze spawane – rodzaj złącza powstającego w procesie fizycznym łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosowane np. do łączenia metali (głównie stali) i tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle…
POJĘCIE WADY I NIEZGODNOŚCI • wada – to niespełnienie wymagania, czyli niespełnienie potrzeby lub oczekiwania, które zostało ustalone, przyjęte zwyczajowo lub obowiązkowe, odnoszące się do zamierzonego lub wyspecjalizowanego użytkownika; • …
Przygotowaniem brzegów złącza nazywa się operację, która polega na ukształtowaniu brzegów łączonych elementów i odpowiednim ich zestawieniu, w sensie szerszym są to skutki tej operacji. Ukosowanie to operacja polegająca na…
Charakterystyka, podstawowe pojęcia i definicje Lutowanie jest jedną z trzech, oprócz spawania i zgrzewania, metod trwałego (nierozłącznego) łączenia (spajania) materiałów konstrukcyjnych z wykorzystaniem bardzo różnorodnych źródeł energii. Najbardziej charakterystyczną cechą…
Spawalność żeliw Ze względu na dużą zawartość węgla i wynikającą stąd kruchość żeliwa są trudno spawalne, a żeliwo białe i niektóre gatunki żeliw stopowych uważa się za niespawalne. W przylegającym…
Zasadnicze funkcje otuliny to: - osłona łuku przed dostępem atmosfery, - łatwe zajarzanie łuku spawalniczego, - stabilizacja łuku spawalniczego, - wprowadzenie do obszaru spawania pierwiastków odtleniających, wiążących azot i…
1. Zgrzewanie tarciowe Zgrzewanie tarciowe jest procesem prowadzonym w stanie stałym. Podstawowymi mechanizmami tworzenia połączenia są: - tarcie, - odkształcenie plastyczne, - pełzanie i dyfuzja. Proces…